Hlavně pozitivně

Cvičení vděčnosti - o úroveň výš

10. 5. 2014

Cvičení vděčnosti funguje samo o sobě výborně. Má jen drobnou nevýhodu. Pozitivní pocity (odvážnější by řekli něco o „štěstí“) člověk čerpá z konkrétních věcí kolem sebe. Lepší (a silnější) je prožívat svou vděčnost za věci, které se nemění. Já si vždycky znovu uvědomím, jak je naprosto úžasné, že žiju. Že žiju v tak krásném a pestrém světě. Vždyť se toho kolem děje tolik, nikdy neobsáhneme/ne­poznáme/nepocho­píme všechno, vždycky můžeme objevovat nové věci a užívat si je. Neustále potkáváme nové lidi. Existuje tolik krásných věcí, od přírodních scenérií přes smích až po hudbu (výběr nechám na vás). Jako lidé o sobě dokážeme přemýšlet, všechno to vnímat a uvědomovat si to. Není to nádhera?

Hmm, nevím, jestli se mi teď povedlo na vás přenést ten krásný pocit. Snad ano. Pokud ne, zkuste o tom jen tak popřemýšlet. I když máte třeba radši léto než zimu a zimní stromy vám připadají „suché“ (doslova), není to i tak krásné? Ta genialita přírody. Když se vám něco nelíbí, zkuste v tom objevit nějakou krásu, zkuste to přijmout tak, jak to je.

Výstižně to popisuje Steve Pavlina v článku http://www.stevepavlina.com/…1/gratitude/, kde jsem se prvně inspiroval. Doporučuju, jeho blog je podle mě jeden z těch opravdu kvalitních.

Račte dále: