Hlavně pozitivně

O

Na tento web píšu a budu psát cvičení, techniky a principy, které vedou k pozitivnějšímu myšlení a lepší náladě. Nic "esoterického", jsem založením hodně praktický, stejně jako tenhle web. Hlavně to musí reálně fungovat.

A fakt to funguje?

Všechno, co tady píšu, jsem si v uplynulých měsících a letech sám vyzkoušel (a spoustu z toho doteď používám). Takže vím, že to funguje, ručím za kvalitu. Ale asi nic z toho jsem nevymyslel (minimálně to už určitě napadlo někoho přede mnou).

Proč to dělám?

Často potkávám lidi, kteří nejsou tak šťastní, jak by mohli být. Jsou zbytečně negativističtí (taky jsem býval). A je to škoda. Chci se proto podělit o to, co vím o pozitivním myšlení a zlepšování si nálady. Věřím, že to hodně lidí inspiruje myslet jinak, pozitivněji. Za ten šťastnější život to stojí.

Aby vám to fungovalo taky

Je několik málo předpokladů, bez kterých vám to pravděpodobně moc fungovat nebude:

1) Věříte/Víte, že máte život ve vlastních rukou
To je na delší povídání, ale stručně. Když nevěříte, že si o svém životě rozhodujete sami, pak sami ze sebe děláte oběti okolností a ostatních lidí, vydáváte se jim na pospas (hezké slovo, že?). Mimochodem, to, že takhle odevzdáváte kontrolu, je taky VAŠE rozhodnutí. A pak mi povídejte něco o tom, že nemáte kontrolu. Možná jenom ještě neumíte dobře řídit. Ale co, všichni se to přece neustále učíme.

2) Opravdu chcete myslet pozitivně a něco pro to udělat
Zásadní je se rozhodnout, že opravdu chcete (a budete) myslet pozitivněji, aspoň chvilku. A to přece můžete, podle bodu 1. Minimálně si zkuste udělat nějaké z nabízených cvičení a třeba vás to o to víc chytne. Ale pozor na bod 3.

3) Věříte, že vám dané cvičení bude fungovat
Pokud sedíte se založenýma rukama a nevěřícím úšklebkem "tak se ukaž", budete se pravděpodobně podvědomě snažit dokázat, že ta cvičení nefungují tím, že nebudou fungovat vám. A pak se vám to "povede". Jde o to, čemu věříte. Mimochodem, pokud opravdu sedíte se založenýma rukama, tak se ke článkům stejně nedostanete, protože nemůžete ovládat myš ani klávesnici - tak vidíte, jak tenhle postoj to komplikuje život :)

A kdo jsem?

Jirka Martišek, těší mě. Tento blog píšu proto, že mám radost, když můžu sdílet postupy a myšlenky, které někoho jiného inspirují nebo mu pomůžou.

Už od střední školy mě bavilo přemýšlet, a tak jsem hrál šachy a učil se programovat. Hlavně weby.

Díky tomu jsem taky vystudoval informatiku (bakaláře na matfyzu a magistra na VŠE), ale hlavně jsme díky tomu s kamarádem při studiích vytvořili web Doučování Praha, kde už 6 let spojujeme doučováníchtivé studenty a lektory. Později se k tomu postupně přidala další města (všechno teď sdružuje web Doučka.cz). Dneska je to moje hlavní "zaměstnání", kde řeším stále nové výzvy a dost mě to baví.

Na Erasmu v roce 2010 jsem se začal zajímat o osobní rozvoj (skvělá příležitost začít dělat věci jinak, jak jsem si později uvědomil). Nejdřív jsem hledal odpovědi na time management a motivaci (psal jsem bakalářku), pak jsem začal pronikat i do ostatních oblastí.

Aktuálně mě nejvíc zajímá state (aktuální "nálada" a jak ji měnit) a omezující přesvědčení (čemu věříme a brání nám to v dosahování cílů a zase jak to měnit - víc to popisuju tady na blogu). Obojí mi přijde naprosto zásadní, to první nás totiž dělá šťastnější a produktivnější teď a tady a to druhé v dlouhodobějším horizontu. Na Naučmese mám kurz o tom, jak se zbavit omezujících přesvědčení, abych svoje poznatky a zkušenosti sdílel dál - protože to podle mě fakt stojí za to.

A ještě stručně z několika jiných soudků. Na Naučmese mám dva šachové kurzy (pro začátečníky a pro ty ostatní) - návrat k šachům v takové nenáročné a zároveň vysoce interaktivní formě, to je něco, co mě fakt baví.

Na začátku roku 2015 jsme s Lindou spustili Posilovnu webů. Testujeme srozumitelnost a použitelnost českých webů na běžných uživatelích (lidech). A hledáme jejich nedostatky (těch webů). Při testování se totiž nejlíp pozná, proč se lidi chovají tak, jak se chovají (zvlášť když přemýšlí nahlas). Kdybyste někdo chtěli vidět uživatelům svého webu přes rameno a ujistit se, že se na něm neztrácí (což se děje víc, než si myslíte), mrkněte se na náš web.

S Lindou jsme taky stvořili projekt Nejlepší předsevzetí, kam si každý (ano, i ty, drahý čtenáři) může napsat svoje předsevzetí, a my mu je budeme připomínat. A hlavně jsou tam vidět předsevzetí ostatních (mým osobním favoritem je "Už nebudu pít kečup.").

Navíc Lindě pomáhám s jejím věhlasným e-shopem Kšandy Lindy – aneb nejhezčí kšandy na (českém) internetu [konec reklamy].

P.S.
Pro.Spekulanty.: V tom nadpisu není chyba, je to doslovný překlad anglického "About".